Nawigacja
Artykuły » POWIAT KAMIEŃSKI » P-S-ZKA-129, Szlak do Królewskiego Głazu, kolor czarny, Kamień Pomorski - Chrząszczewo, 11,56km
P-S-ZKA-129, Szlak do Królewskiego Głazu, kolor czarny, Kamień Pomorski - Chrząszczewo, 11,56km
Powrót do gminy Kamień Pomorski
Powrót do Powiatu Kamieńskiego

DOSTĘPNOŚĆ SZLAKU
TRUDNOŚĆ SZLAKU
PLIKI DO URZĄDZEŃ GPS:

DEDYKOWANA MAPA TEGO TERENU - BRAK. Jeśli jesteś wydawcą i chcesz tutaj umieścić swoją mapę - napisz do nas biuro@wedrujznami.pl .

Pokonując szlak i zwiedzając okolice, w zależności od sposobu pokonania szlaku oraz regulaminów odznak zdobędziesz punkty do:

- Odznaki Turystyki Pieszej PTTK (regulamin)
- Kolarskiej Odznak Turystycznych PTTK (regulamin)
- Odznak Krajoznawczych PTTK (regulamin)
- Odznaki Turysta Przyrodnik PTTK (regulamin)
- Odznaki PTTK Geocaching Polska (regulamin)
- Odznaki Motorowej PTTK (regulamin)
- Odznaki Fotografii Krajoznawczej PTTK (regulamin)
- znajdź inne odznaki turystyczne. Znasz inne odznaki z tego regionu, chcesz aby odznaka znalazła sięw naszym sklepie - napisz do nas biuro@wedrujznami.pl, na pewno dodamy.

Część książeczek oraz odznak, mapy i przewodniki, sprzęt turystyczny, zakupisz w naszym sklepie internetowym - www.SkładnicaTurystyczna.pl.

NUMER SZLAKU W BAZIE: P-S-ZKA-129
NUMER SZLAKU PTTK: BRAK
PRZEBIEG SZLAKU: KAMIEŃ POMORSKI PKP - CHRZĄSZCZEWO - KRÓLEWSKI GŁAZ - BUNIEWICE - CHRZĄSZCZEWO - KAMIEŃ POMORSKI PKP
NAZWA SZLAKU: "DO KRÓLEWSKIEGO GŁAZU"
GMINY: KAMIEŃ POMORSKI
POWIAT: KAMIEŃ POMORSKI
NADLEŚNICTWO: MIĘDZYZDROJE
NAWIERZCHNIE: ASFALT, BRUK, BETON, DROGA UTWARDZONA, DROGA POLNA (MIEJSCAMI ZARASTAJĄCA)
KOLOR: CZARNY - BIAŁE PASKI Z CZARNYM PO ŚRODKU
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2013
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2013
DŁUGOŚĆ: 11,56 km (14,75 - 15,41)

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy. Możliwość powrotu po oznakowaniu do dworca PKP asfaltem który pokonywaliśmy wczesniej lub trasą alternatywną (nieoznakowana).
 2. Szlak na odcinku w Kamieniu Pomorskim posiada wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym.
 3. Szlak utworzono i oznakowano w 2013 roku. Wykonawca Wiking Szczecin na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Kamieniu Pomorskim.
 4. W przypadku pokonywania trasy samochodem, w mieście musimy kierować się ulicami, zaś po dojechaniu do Królewskiego Głazu, nie poruszamy się dalej szlakiem, lecz wracamy zgodnie z opisem na odcinku nr 7.
 5. Rowery szosowe, spotkają się z nierównymi drogami. Na odcinku nr 7 postępują zgodnie z instrukcją.
 6. Pomiar wykonano na bazie wyliczeń w programie QGIS, w oparciu o dane GPS wykonane przez Garmin 78S
 7. Szlak posiada punkty węzłowe z niebieskim szlakiem pieszym Świnoujście - Dziwnówek (P-N-ZSW/ZKA-108) oraz Pomorską Drogą Swiętego Jakuba

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU 

Szlak ma charakter liniowy. Prowadzi z Kamienia Pomorskiego, przez Królewski Głaz do Chrząszczewa. Powrót proponujemy trasą alternatywną, aby jak najmniej wracać przebytym już odcinkiem szlaku. Szlak należy do łatwych. Jedynie na odcinku nr 7 jest trudno przejezdny - zarastająca miejscami droga polna. Szlak opisywany jest w kierunku  Kamień Pom. PKP/PKS - Chrząszczewo - Chrząszczewko - Królewski Głaz - Buniewice - Chrząszczewo - powrót do miasta. Zapraszamy do wspólnego poznawania Gminy Kamień Pomorski.

ODCINEK 1 - Kamień Pomorski PKP/PKS - ul. Orzeszkowej, długość odcinka 0,43 (0,43) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, droga utwardzona.

Naszą wędrówkę do Królewskiego Głazu rozpoczynamy obok dworca PKP i PKS w Kamieniu Pomorskim. Tutaj na kilkudziesięciu metrach, trasa przebiega wspólnie z niebieskim szlakiem pieszym Świnoujście - Dziwnówek (P-N-ZSW/ZKA-108) oraz Pomorską Drogą Swiętego Jakuba. Po dojściu do ulicy Mieszka I, skręcamy w lewo i po chwili, tuż przed torami kolejowymi w prawo. Tutaj poruszamy się droga utwardzoną, utworzoną na dawnej lini kolejowej do portu. Dochodzimy do ul. Orzeszkowej i skręcamy w lewo.

ODCINEK 2 - ul. Orzeszkowej - ul. M. Reja, długość odcinka 0,69 (1,12) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: chodnik.

Skręcamy w ul. Orzeszkowej i chodnikiem poruszamy się do jej końca. Rowerzyści trasę pokonują ulicą, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Na rozwidleniu ulic, skręcamy w prawo w ul. Mikołaja Reja. 

ODCINEK 3 - ul. M. Reja - Chrząszczewo PKS, długość odcinka 2,05 (3,17) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: asfalt

Odcinek pokonujemy asfaltem zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Po wejściu w ulicę Reja poruszamy się na zachód. Przechodzimy przez most i znajdujemy się na Wyspie Chrząszczewskiej, trzeciej co dowielkości wyspie w Polsce. Wyspa znajduje się w obszarze NATURA 2000 - Ujście Odry i Zalew Szczeciński. W czasie II WŚ, wyspa stanowiła schronienie wycofujących się Niemców. Od 6 marca 1945 roku, po wycofaniu się z Kamienia Pomorskiego i wysadzeniu mostu bronili oni wyspy przed wojskami radzieckimi. Obrona trwała do 22 kwietnia 1945 roku. Z małego portu w Buniewicach niemieccy cywile oraz wojsko przeprawiali się przez Dziwnę. Tą samą drogą docierało na wyspę zaopatrzenie. Do dzisiejszego dnia można spotkać poszukiwaczy skarbów szukających kosztowności przedwojennych mieszkańćów okolic Kamienia Pomorskiego i fantów wojennych. Szkoda, że port w Buniewicach nie został oczyszczony z niewybuchów, min oraz zanieczyszczeń, gdyż na pewno stanowiłby ciekawą alternatywę postoju miłośników turystyki wodnej. Na Wyspie Chrząszczewskiej umiejscowione były również wyrzutnie rakiet V, zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo. Kolejną atrakcją i zarazem największą jest Królewski Głaz, ale o tym później. Warto wspomnieć, że wyspa pełniłą również rolę cmentarza plemion kultury pucharów lejkowatych, zamieszkujących pobliskie tereny na wyspie Wolin i w okolicach Kamienia Pomorskiego.  Dochodzimy asfaltem do skrzyżowania we wsi Chrząszczewo.

ODCINEK 4 - Chrząszczewo PKS - areszt śledczy, długość odcinka 2,44 (5,61) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower1. Nawierzchnia: asfalt

za http://aktywnewiesniaki.pl . Pierwsze świadectwa obecności grup ludzkich na terenie Chrząszczewa i okolic pochodzą z młodszej epoki kamienia. Na wzniesieniu – w obecnym wyrobisku podczas eksploatacji w XIX wieku ( przed rokiem 1827 ) kredy zniszczono cmentarzysko megalityczne kultury pucharów lejkowatych. Znajdowało się tam 18 grobów megalitycznych w tym jeden kurhan ziemny. Groby były zbudowane z około 10 wielkich kamieni. Tworzyły one, według zachowanych zapisów kręgi kamienne, wewnątrz których znajdowały się szczątki szkieletów z wyposażeniem grobowym m.in. znajdowały się w grobach siekierki krzemienne, noże krzemienne, broń krzemienna, krzemienny „młot”. W okolicach Chrząszczewa odkryto dwie osady należącej do kultury pucharów lejkowatych. Podczas badań powierzchniowych prowadzonych w roku 1959 przez archeologa W. Garczyńskiego odkryto również cztery osady kultury łużyckiej. Odkrycia te świadczą o tym, że okolice Chrząszczewa mogły być już zasiedlone od 5 tysięcy lat i że osadnictwo było bardzo intensywne. Pierwsze wzmianki o wiosce pochodzą z 1170 roku - wioska nosi nazwę „insula Griztoa”. Następne z roku 1291 roku- „ insula.... Gristow” i roku 1308 „villa... Gristow”. W 1926 roku na polu E. Schmidta znaleziono kamień żarnowy z granitu ( obecnie znajduje się w wirydarzu katedralnym). Podczas badań powierzchniowych prowadzonych w 1959 roku natrafiono w pobliżu wioski na osadę z X- XII wieku. Łącznie w okolicy Chrząszczewa odkryto trzy osady i dwa sioła z wczesnego średniowiecza. Wioska należał przynajmniej od 1308 roku do kapituły kamieńskiej. Wzmianki o wiosce pochodzą również z 1312 i 1321 roku. W 1369 roku wspomniani są młynarze. W 1780 roku w wiosce znajdują się 2 wiatraki młyńskie. Chrząszczewo zostało w 1692 roku umieszczone na planie Wyspy Chrząszczewskiej wykonanym przez Szwedów (zaznaczono m.in. wiatrak młyński znajdujący przy starej drodze do Buniewic). W 1828 roku wykonano plan wioski. W 1939 roku było 20 gospodarstw rolnych posiadających łącznie 426 hektarów ziemi. W wiosce jeszcze po II wojnie światowej znajdował się dzwon wykonany z brązu z inskrypcją „GEGOSSEN VON C. VOSS IN". W pobliżu wioski znajdowały się 2 cmentarze niemieckie - niestety zostały one prawie doszczętnie zniszczone – pozostało kilka nagrobków wykonanych z głazów narzutowych. Na tzw. „motocrossie” znajduje się mocno uszkodzony pomnik poświęcony pamięci mieszkańców wioski poległych w I wojnie światowej. W wiosce znajdują się obiekty wpisane do ewidencji konserwatorskiej, wśród nich zagrody nr 1, 5, 12, 21, 30; budynki mieszkalne nr 4, 7,9,13. 

We wsi Chrząszczewo, skręcamy w prawo i drogą o nawierzchni asfaltowej, kierujemy się na północ. W okolicach wsi na uwagę zasługuje megalityczny kurhan. Poruszając się drogą, po prawej stronie widoczny jest ładny widok na Kamień Pomorski. Dochodzimy do skrzyżowania w Chrząszczewku. Dalej na północ dojdziemy do gospodarstwa agroturystycznego oraz szybów naftowych. To właśnie tutaj, od wielu lat wydobywano ropę naftowę, a charakterystyczny płomień spalanego gazu ziemnego, widoczny był w molo w Kamieniu Pomorskim. Skręcamy w lewo. Dochodzimy do aresztu śledczego.

ODCINEK 5  - areszt śledczy - skrzyżowanie, długość odcinka 0,41 (6,02) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower1. Nawierzchnia: beton

Mijając areszt, wchodzimy na droge o nawierzchni betonowej. Po przejściu około 410 metrów dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo.

ODCINEK 6 - skrzyżowanie - Królewski Głaz, długość odcinka 1,42 (7,44) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower1. Nawierzchnia: utwardzona

Wchodzimy na drogę utwardzoną i po 900 metrach dochodzimy do miejsca odpoczynku. Tutaj możemy usiąść na ławeczce, przegryźć jabłka rosnące na skarpie i podziwiać widok na Zalew Kamieński oraz największa atrakcję Wyspy Chrząszczewskiej - Królewskiego Głazu. Jest to głaz narzutowy z szaro-różowego granitu, znany dzięki legendom z nim związanym oraz swych dużych rozmiarów - wysokość ok. 3,5 metra, obwód ok. 20 metrów. Dawniej rozmiary głazu były trzykrotnie większe, jednak w XIX wieku, intensywnie pozyskiwano z niego materiał budowlany. Głaz znajduje się w wodach Zalewu Kamieńskiego, niedaleko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej. Został przyniesiony do Polski, ze wschodniej Szwecji przez lądolód. Szarą barwę głaz zawdzięcza kwarcowi, a różową skaleniom i plagioklazom. Od 1959 roku Królewski Głaz jest chroniony jako pomnik przyrody nieożywionej. Według legendy, po opanowaniu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę żeglarzy, stojąc właśnie na Królewskim Głazie. Od kamienia pochodzi prawdopodobnie nazwa pobliskiego miasta - Kamienia Pomorskiego. Inne legendy dotyczą samego powstania kamienia - według jednej z nich, gdy ogromna ropucha siała spustoszenie w wodach zalewu, bóg Trzygłów po wysłuchaniu modlitw spuścił na nią piorun zamieniając ją w kamień. Druga legenda wyjaśniająca pochodzenie głazu, mówi o czarcie wygnanym z pobliskiego grodu, który obiecał znaleźć pewnemu olbrzymowi partnerkę, jeśli ten zniszczy ów gród. Podejrzliwy olbrzym chciał jednak najpierw zobaczyć partnerkę. Faktycznie, z wody wyłoniła się idealna kandydatka, jednak w momencie gdy zapiał kur, okazało się że w wodach zalewu zamiast partnerki dla olbrzyma stoi podstępny czart. Zdenerwowany olbrzym cisnął w niego ogromnym głazem. Ten chcąc uciec zamienił się w żabę, jednak nie zdążył i kamień przygniótł go, wieżąc do dziś.

Po dopoczynku ruszamy dalej drogą utwardzoną - około pół kilometra. Możemy również wrócić tą samą drogą do betonówki i skręcić w prawo, aby dojśc do Buniewic. W ten sposób ominiemy trudniejszy odcinek szlaku, na zachodniej części wyspy, dochodząc do naszego szlaku przy przystanku PKS w Buniewicach.

ODCINEK 7 - Królewski Głaz - droga betonowa, długość odcinka 1,08  (8,52) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 3, rower3. Nawierzchnia: droga polna

Droga utwardzona powoli przechodzi w drogę polną. Jest ona do pewnego momentu w miarę przejezdna - wyjeżdżona przez wędkarzy. Później musimy poruszać się koleinami, zaś droga coraz mocniej zarasta. Po dojściu do skraju lasu polepsza się i dochodzimy do drogi betonowej. Na prawo mamy dojście do zalewu. Rowerzystom i zmotoryzowanym, proponujemy powrót do asfaltu i skręt w prawo. Dojedziecie do przystanku autobusowego i dalej podążycie szlakiem (odcinek 9).

ODCINEK 8 - droga betonowa - skrzyżowanie Buniewice, długość odcinka 0,36 (8,88) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: beton

Po dojściu do drogi betonowej skręcamy w lewo. Mijamy po lewej stronie pozostałości po PGR-e oraz budynek dawnej szkoły. Dochodzimy do przystanku PKS. Na wiacie namalowana jest mapka sołectwa Buniewice.

ODCINEK 9 - skrzyżowanie Buniewice - skrzyżowanie, długość odcinka 0,99 (9,87) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: asfalt - miejscami dziurawy

Skręcamy w prawo i wchodzimy do centrum wsi Buniewice. To właśnie tutaj w okresie II WŚ, znajdował się mały port dawnej cementowni, wykorzystywany do przepraw wojsk i mieszkańców niemieckich Kamienia Pomorskiego i okolic. Na niedalekim wzniesieniu g. Wyżyna  jeszcze w XIX wieku, znajdowało się aż 18 megalitów, zbudowanych z około 10 głazów, ustawionych w kręgi. Jeden z nich miał jeszcze zachowany nasyp kurhanu. Zostały całkowicie zniszczone przy wydobyciu kredy do cementowni w Buniewicach, czego świadkiem pozostaje do dziś podmokły krater. Wiadomo też, że na płn. od wsi wysadzono w powietrze jeszcze co najmniej jeden grobowiec, a ślady osadnicze kultury pucharów lejkowatych znalezione w płd.-zach. części Wyspy i w jej otoczeniu sugerują, że była ona miejscem uświęconym dla mieszkańców ówczesnego Wolina, którzy zapewne przepływali Dziwnę, by odprawiać tu swoje obrzędy, chować zmarłych i czcić bogów Królewskiego Kamienia. Idąc asfaltem mijamy sklep, w którym gościnny właściciel na pewno przekaże Wam sporo dziejów historycznych wyspy oraz sprzeda oczywiście artykuły spożywcze. Po około kilometrze dochodzimy do większego skrzyżowania.

ODCINEK 10 - skrzyżowanie - skrzyżowanie Chrząszczewo, długość odcinka 1,46 (11,33) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 2, rower2. Nawierzchnia: nierowny beton

Na skrzyżowaniu wchodzimy w drogę o nawierzchni betonowej iskręcamy w lewo skos. Po ponad kilometrze wchodzimy do wsi Chrząszczewo, skręcając na skrzyżowaniu z drogami polnymi, w lewo.

ODCINEK 11  -skrzyżowanie Chrząszczewo - Chrząszczewo Centrum, długość odcinka 0,23 (11,56) km. Skala trudności; piesza 1, nordic walking 1, rower 1. Nawierzchnia: asfalt

Wchodzimy na drogę asfaltową i po chwili dochodzimy do centrum Chrząszczewa i szlaku czarnego którym szlismy na północ. Tutaj kończy się nasza wędrówka i tą samą trasą którą przybyliśmy do wsi, wracamydo Kamienia Pomorskiego.

Możemy jednak troszkę wydłużyć naszą wycieczkę i wyruszyć trasą alternatywnego powrotu (2,14 km). Po skręceniu w prawo, w kierunku Kamienia, po chwili mamy rozwidlenie dróg. Skręcamy w lewo i drogą utwardzoną docieramy do wału przeciw powodziowego. Przechodzimy obok stacji pomp, mijając ją prawą stroną wału i kierujemy się nim na południe. Nawierzchnia wału jest utwardzona i poruszamy się dobrą niedawno wyłożoną, nawierzchnią szutrową. Ta część trasy alternatywnej jest najpiękniejsza na wyspie, ze względu na widok na Zalew Kamieński, jak i samo miasto Kamień Pomorski. Nawierzchnia wału jest wyłączona z ruchu kołowego ! Trasa alternatywnego powrotu nie jest oznakowana znakami szlaków turystycznych, co może zmieni się po ustaleniach z Zachodniopomorskim Urzędem Melioracji i Urządzeń Wodnych w kolejnych latach.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2013 roku określamy jako bardzo dobre.
 • Oprócz odcinka 7, szlak można pokonać zarówno samochodem, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 11,56 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 47,7 metrów na odcinku 6,74 km (58%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 46,8 metrów na odcinku 4,82 km (42%)
 4. Wysokość względna minimalna około -2 metry
 5. Wysokość względna maksymalna około 3metry
 6. Wysokość względna średnia około 7 metrów

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ ZE SZLAKU

gaz-110409_001_t1.jpg imgp2459_t1.jpg imgp2469_t1.jpg    

Zabytki i atrakcje Kamienia Pomorskiego:

Na terenie Kamienia Pomorskiego historyczny układ przestrzenny z okresu średniowiecznej lokacji zniszczony w 1945 roku, został w latach 60. XX wieku zabudowany wielopiętrowymi blokami. Pomimo tego cały obszar Starego Miasta został wpisany do rejestru zabytków. Zespół katedralny w Kamieniu został zakwalifikowany jako pomnik historii. Miasto znajduje się na szlaku zabytków sztuki romańskiej.

Osiedle Katedralne: 

 • konkatedra św. Jana Chrzciciela – romańsko-gotycka bazylika, historyczna katedra diecezji pomorskiej, obecnie świątynia pełni funkcje kościoła parafialnego i konkatedry archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej,
 • pałac biskupi – renesansowy budynek kurii biskupiej wzniesiony w XV wieku, gruntownie przebudowany w XVI wieku,
 • plebania katedralna – budynek kanonii wraz zabudowaniami gospodarczymi wzniesiony w XVIII wieku,
 • dom zakrystiana – wzniesiony w XIX wieku, obecnie dom mieszkalny,
 • dom dziekana – dworek wzniesiony w XVIII wieku, w latach 1722-1747 mieszkał w nim wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist,       
 • kanonia – wzniesiona w XVIII wieku, obecnie dom mieszkalny,
 • kanonia – obecnie dom sióstr zakonnych, dom gminy protestanckiej – wzniesiony w 1934, obecnie dom księży emerytów,       
 • szkoła – wzniesiona w latach 1907-1909, obecnie szkoła podstawowa, 
 • dom zakładu panien – wzniesiony w latach 1691-1694, obecnie dom mieszkalny,
 • wirydarz katedralny – gotycki wirydarz katedralny z XIII wieku,
 • obwarowania katedralne – pozostałości murów osiedla katedralnego,

Stare Miasto: 

 • kościół Wniebowzięcia NMP – kościół barokowy z XVIII wieku, pierwotnie gotycki, wielokrotnie przebudowywany,
 • ratusz – gotycki ratusz miejski z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej i bogatym wystrojem elewacji,
 • gmach sądu – budynek sądu rejonowego i aresztu przy ul. Kościuszki,
 • kamienice – zabytkowe kamienice przy rynku i ul. Kościuszki, 
 • obwarowania miejskie – pozostałości murów miejskich,
 • Brama Wolińska – gotycka brama miejska z XIV wieku, obecnie siedziba Muzeum Kamieni,
 • Wieża Piastowska – gotycka baszta z XIV wieku przylegająca do bramy miejskiej, obecnie siedziba Muzeum Kamieni,
 • Żalnik: cmentarzysko słowiańskie z okresu przedchrześcijańskiego, 
 • kościół św. Mikołaja – kościół filialny z XIV wieku, rozbudowany w XVII wieku, pełnił funkcję świątyni dla stanów, które nie mogły brać udziału w nabożeństwach w katedrze.

Pomniki:

 • Pomnik Poległych za Polskość Tych Ziem, 
 • Pomnik Zwycięstwa, 
 • Pomnik Rybaka,
 • Obelisk Ewalda von Kleista,
 • Obelisk pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej Kamienia Pomorskiego – głaz odsłonięty 3 kwietnia 2008 roku,
 • Pomnik Stanisława Staszica.

Imprezy cykliczne w Kamieniu Pomorskim:

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowany od 1964 r., najstarsza tego typu impreza na Pomorzu Zachodnim
 • Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej – dwudniowa impreza folklorystyczna odbywająca się zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia na błoniach nad Zalewem Kamieńskim
 • Dni Kultury Chrześcijańskiej „Ottonalia” – cykl różnego rodzaju koncertów, wystaw, odczytów oraz imprez rekreacyjnych. Impreza rokrocznie rozpoczyna się 24 czerwca dla upamiętnienia misji chrystianizacyjnej św. Ottona biskupa Bambergu, który w ten dzień w roku 1124 przybył do Kamienia Pomorskiego
 • Regaty na Zalewie Kamieńskim – sztandarową imprezą są tu Eliminacje do Mistrzostwa Świata i Europy w klasie Optimist
 • Bieg Niepodległości – impreza organizowana od 1999 r. 11 listopada

To tylko część atrakcji miasta. Z ich pozostałościa jak i historią miasta zapoznacie się na stronie Kamienia Pomorskiego i stronach muzeów.

Na szlaku lub w jego okolicach znajdziesz "kesze". Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Aby ściągnąć na swoje urządzenie GPS współrzędne, wystarczy zarejestrować się na podanych niżej głównych stronach keszowych w Polsce i rozpocząć zabawę, zwiedzając przy okazji okolice. Skrytki bardzo często są ukryte, w ciekawych miejscach w okolicach szlaków. Możesz korzystać z odbiornikow GPS, czy też swojego telefonu z GPS lub zainstalowaną aplikacją.

     

PRAWA AUTORSKIE, MAJĄTKOWE I POKREWNE - CENTRUM EDUKACJI I TURYSTYKI "WIKING" ROBERT FILIPSKI W SZCZECINIE. Dopuszczamy korzystanie z danych i udostępnionych materiałów, tylko i wyłącznie do własnego użytku użytkowników Bazy. W celu innego wykorzystania danych (np. publikacje, opracowanie map), należy każdorazowo uzyskać zgodę zgodnie z regulaminem korzystania z Bazy - >>>Regulamin

Dotychczas przyznane licencje:
- Gmina i Miasto Kamień Pomorski (bezterminowa)


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe samorządów i instytucji państwowych
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas.