Nawigacja
Artykuły » POWIAT KAMIEŃSKI » Powiat kamieński - informacje ogólne
Powiat kamieński - informacje ogólne

Powiat Kamieński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kamień Pomorski. Położony jest na wyspie Wolin, Wybrzeżu Trzebiatowskim i Równinie Gryfickiej.

Powiat ma rozbudowaną bazę turystyczną, z której największą atrakcją jest Woliński Park Narodowy, w którym to znajduje się najwyższy w Polsce klif. Siedzibą Parku są Międzyzdroje, bardzo popularne wśród turystów odwiedzających zachodniopomorskie wybrzeże. Do 1975 r. na obecnym obszarze istniały 2 powiaty: kamieński i woliński z siedzibą w Świnoujściu (obejmował teren wyspy Wolin). W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejsko-wiejskie: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Wolin
 • gminy wiejskie: Świerzno
 • miasta: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Wolin

Ne terenie powiatu, jest dobrze rozbudowana baza turystyczna oraz moc atrakcji, dla których warto przyjechać. Wszystkie te atrakcja połączone są szlakami turystycznymi, zarowno pieszymi jak i rowerowymi. Zapraszamy do wspólnego wypoczynku.Poniżej podajemy spis szlaków przechodzących po terenach gmin powiatu kamieńskiego.

  GMINA DZIWNÓW

Gmina leży na Wybrzeżu Trzebiatowskim i w regionie fizycznogeograficznym Uznam i Wolin, na Wyspie Wolin, półwyspach Międzywodzkim i Dziwnowskim, pomiędzy Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Wrzosowską (częścią Zalewu Kamieńskiego) przy ujściu rzeki Dziwny do Zatoki Pomorskiej oraz na stałym lądzie. Przez gminę przechodzą międzynarodowe szlaki turystyczne, prowadzące wzdłuż polskiego wybrzeża. Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 15%.

P-C-E9-004 (PTTK ZP-5-c, ZP-107-c) Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9 im.Czesława Piskorskiego Świnoujście - Niechorze - Złakowo.


P-N-ZSW/ZKA-108 (PTTK ZP-108-n) - niebieski, Świnoujście PKP - Międzydroje, muzeum WPN - Dziwnówek PKS. Szlak regionalny o charakterze liniowym.


R-10-PL-001, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 "Dookoła Bałtyku" (Euro Velo -10) Świnoujście granica - Kołobrzeg - Złakowo


Pomorska Droga Świętego Jakuba, nitka główna Pałowo - Sławno - Koszalin - Kołobrzeg -Trzebiatów - Świnoujście/Kamminke 

GMINA GOLCZEWO

Miasto znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Golczewo jest położone w południowo-zachodniej części Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajdują się dwa większe zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przepływa rzeka Niemica. Główna zabudowa Golczewa mieści się na wschodnich brzegach obu jezior. Na terenie gminy spotykamy się z bardzo dobrze rozwiniętą siecią szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. nie zabraknie rownież atrakcji turystycznych. Naprawdę warto spędzić tutaj kilka dni, wypoczywając nad malowniczy, jeziorem Szczucze.

 P-Z-ZKA/ZGL-018 (PTTK ZP-1007-z), zielony, WOLIN PKP - STEPNICA PKS – GOLCZEWO PKS, 92,2 km. Szlak liniowy, regionalny.

 P-Y-ZKA-019 (PTTK ZP-1011-y), żółty, GOLCZEWO PKS - GOLCZEWO PKS, 17,6 km. Szlak w formie pętli. Obecnie na odcinku Gadom - Golczewo, trudny w przebiegu z jedną przerwą.

 P-C-ZKA-020 (PTTK ZP-1012-c), czerwony, GOLCZEWO PKS - GOLCZEWO PKS 15,7km. Szlak w formie pętli.

 R-Z-ZKA-014, zielony "Miejski Szlak Golczewa" (4,00 km). Szlak w formie pętli, prowadzący wokół jeziora Szczucze. Idealny na rodzinne wypady

R-C-ZKA/ZGL-015, czerwony "Leśny Szlak Golczewski". Szlak w formie liniowej Czarnogłowy - Golczewo - Mechowo.  GMINA KAMIEŃ POMORSKI

Kamień Pomorski położony jest na Pobrzeżu Szczecińskim (Wybrzeże Trzebiatowskie), w rozlewisku cieśniny Dziwny tworzącej Zalew Kamieński. Miasto leży nad dwiema zatokami zalewu: Karpinką od północy i Promną od zachodu, za którą znajduje się Wyspa Chrząszczewska. Miejscowość znajduje się 90 km na północny wschód od Szczecina. Kamień Pomorski leży w północnej części Pomorza Zachodniego. Centrum Kamienia Pomorskiego znajduje się 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Miasto ma pośredni dostęp do morza poprzez cieśninę Dziwnę. Gmina Kamień to moc zabytków w samym mieście jak i w gminie. To również rozbudowany port jachtowy, koncerty organowe i wydarzenia. Wędrując po szlakach warto spędzić tutaj kilka dni. Więcej informacji ....

P-N-ZSW/ZKA-108 (PTTK ZP-108-n) - niebieski, Świnoujście PKP - Międzydroje, muzeum WPN - Dziwnówek PKS. Szlak regionalny o charakterze liniowym. OPIS  SZLAKU - opis szlaku na terenie Miasta i Gminy Kamień Pomorski.

P-S-ZKA-129, czarny Kamień Pomorski PKP - Głaz Królewski - Chrząszczewo 11,56 km. Szlak w formie pętli -  OPIS SZLAKU. 

Pomorska Droga Świętego Jakuba, nitka alternatywna "Szczecińska, Kamień Pomorski - Wolin - Stepnica - Goleniów - Szczecin katedra. Szlak o charakterze liniowym

 

GMINA MIĘDZYZDROJE

GMINA ŚWIERZNO

GMINA WOLIN


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe samorządów i instytucji państwowych
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas.