Nawigacja
Artykuły » OFERTA ZNAKOWANIA SZLAKÓW » Projekt szlaku
Projekt szlaku

Mając przygotowany projekt turystyczny, przystępujemy praktycznie do końcowych faz przygotowań do powstania szlaku. Warto tutaj nadmienić, że spora ilość starych szlaków nie posiada uzgodnień i przebiegają w terenie zwyczajowo. W tym przypadku należy uregulować formy własności, zaś same szlaki wprowadzić do zagospodarowania przestrzennego gminy, aby wzorem państw zachodnich czy skandynawskich, zakupujący grunty mieli świadomość że zakupują je wraz ze szlakiem. 

Uzgodnienia z właścicielami gruntów i dróg są dość długie. Standartowo trwają w czasie 2-3 miesięcy. Jednak w przypadku dzierżaw (szczególnie grunty rolne), długo trwa ustalenie i otrzymanie zezwolenia od osób indywidualnych. Należy pamiętać, że poprowadzenie szlaku bez zgody właściciela gruntu, jest złamaniem obowiązujących przepisów prawnych. Dlatego też, warto rozpocząć działania w etapie koncepcji, aby nie stanąć z pracami w późniejszym okresie.

Zakres uprawnień właścicielskich reguluje konstytucja RP i kodeks cywilny (art. 140 i nast.). Właścicielowi gruntu przysługuje prawo przeciwdziałania wkraczaniu na jego teren, bez jego zgody. Na przykład:

 • roszczenie windykacyjne (art. 222 § 1 k.c.), dzięki któremu właściciel może żądać od osoby fizycznej lub prawnej, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela prawo do władania rzeczą,
 • roszczenie negatoryjne (art. 222 § 2 k.c.), które daje właścicielowi prawo stawiania roszczeń wobec osoby, która narusza własność w inny sposób, aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, o przywrócenie stanu gruntu/nieruchomości zgodnego zprawem i o zaniechanie naruszeń

Jak widzimy, nie możemy ominąć tego etapu działań, chyba że właścicielem jest organ projektujący szlak. Ważnym jednak jest pisemne zawarcie porozumień w formie bezterminowej lub terminowej umowy na współużytkowanie dróg i gruntów do potrzeb turystycznych, aby uniknąć znanych sporów na pasmie Gubałówki. Przy uzgodnieniach, zwracamy uwagę na takie projektowanie szlaku, aby na jak największej długości, przebiegał na terenach publicznych, zaś na prywatnych formach własności tylko i wyłącznie w przypadkach ciągłości prowadzenia szlaku lub dojścia do poszczególnych walorów na jego trasie.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty znakowania, monitoringu, odświeżenia, projektowania i promocji szlaków. Wykonujemy również prace wydawnicze: przewodniki, informatory, mapy. Zrealizujemy pomysł prawie każdego zlaku na terenie kraju. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Dane teleadresowe realizatorów.Centrum Edukacji i Turystyki "WIKING", ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 18/9, 70-303 Szczecin, NIP 852-138-11-09

Kontakt: Robert Filipski - koordynator prac, mobile 501036860, home +48914881586,  e-mail biuro@szlaki-zachodniopomorskie.pl

 

 

Autor - Robert Filipski. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe samorządów i instytucji państwowych
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas.