Nawigacja
Artykuły » GPS NA SZLAKU » GPS na szlakach i geocaching
GPS na szlakach i geocaching

GPS NA SZLAKU.

Nie ma co ukrywać, że coraz większa rzesza turystów używa odbiorników GPS, podczas swoich wędrowek i wycieczek. Również nasza Baza Szlaków, idzie za zapotrzebowaniem turystów iw nowej odsłonie pliki gps, będą sukcesywnie uzupełniane. Nie udostepniamy surowych materiałów, lecz bardzo często są to pliki tworzone od nowa, na bazie pomiarów w terenie. Tym samym, gwarantujemy prawidłowy przebieg szlaku. należy pamiętać, że dane pozyskujemy podczas jednego pomiaru. Jeśli, ktoś zmieni przebieg szlaku, nie informując nas o tym, a my akurat tego nie wychwycimy, Turysta otrzyma dane nieaktualne. Jeśli sami wykonujemy renowację szlaku oraz zmieniamy jego przebieg, pliki będą automatycznie podmieniane na stronie.

Dane GPS szlaków przeznaczone są tylko i wyłącznie do własnego użytku użytkowników serwisu. W celu innego wykorzystania śladów (np. publikacje, opracowanie map) należy każdorazowo uzyskać od nas licencję. W tym celu prosimy o kontakt wraz z podaniem szlaku(-ów), którego dotyczy zapytanie. Szczegółowo określa to REGULAMIN BAZY SZLAKÓW .

Udostępnione na stronie dane nawigacyjne zapisane są w formacie track (ślad) GPX, który stanowi obecnie standard i jest obsługiwany przez wszystkie najpopularniejsze urządzenia firmy GARMIN. Dodatkowo, umieszczamy pliki w rozszerzeniu GDB oraz KML. Na ich podstawie, za pomocą dostępnych darmowych narzędzi, możliwa jest konwersja do innych formatów. Jak widać, staramy się maksymalnie ułatwić Wam korzystanie z naszego serwisu jak i szlaków.

Publikowane dane GPS i utworzone na ich podstawie mapy mogą zawierać pewne błędy w przebiegu szlaków. Wynikają one ze sposobu pomiaru, konwersji, niedoskonałej digitalizacji i wielu innych przyczyn. Zawsze należy obserwować teren i w przypadku rozbieżności między wskazaniami odbiornika, a trasą, korzystać z oznakowania szlaku i obserwować przebieg dróg i ścieżek. 

Sugerujemy również zabieranie  tradycyjnych map podczas wypraw w nieznane okolice. Materiały te mogą oszczędzić stresu w przypadku gdy zawiedzie technika. 

Redakcja www.WędrujzNami.pl, autorzy opisów, osoby i instytucje udostępniające opublikowane dane GPS nie odpowiadają za sposób i konsekwencje wykorzystania informacji zawartych na stronie oraz w udostępnionych plikach.

PROGRAMY DO KORZYSTANIA Z PLIKÓW GPX

W internecie znajdziecie szereg progamów do obróbki śladów, tracków, oraz do przesyłania danych do Waszego odbiornika. Nie musicie kupować również map - jestewiele dobrych do darmowego użytkowania. Aby zainstalować mapę na komputerze, niezbędny jest program do jej odczytania. Poniżej prezentujemy podstawowe oprogramowanie do korzystania z naszej pracy:

Narzędzia online:

 • GPS Visualizer . Jest to narzędzie on-line, do konwersji naszych plików do rożnych formatów plików. Gdy masz nietypowy odbiornik GPS, warto skorzystać z tego narzędzia.
 • Geocontext-Profiler. Świetne narzędzie do tworzenia profili terenowych szlaków. Dokladniejsze niż narzędzie Google.
 • GPSies. Kolejne ciekawe narzędzie do konwersji posiadanych plików GPX, jak i miejsce do planowania swoich wędrówek.
 • Garmin Maniak. Podstawowe forum użytkowników GPS-ów Garmina, ale pewnie inni znajdą również tutaj poradę i rozwiązanie swoich problemów.

Programy:

Darmowe mapy do GPS:

GEOCACHING

Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska.

Na terenie Polski znajduje się 34702 skrytek, z których 28170 jest aktywnych. Skrytki zostały znalezione 1927894 razy, co daje średnio 55.6 znalezień na skrytkę. 89997 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę, 3821 użytkowników założyło przynajmniej jedną skrytkę.

W ten sposób, oprócz wędrówki szlakiem, możemy szukać "keszy" umieszczonych najczęściej przy ciekawych obiektach turystycznych. Czasami odejdziemy na chwilę od szlaku, który nie prowadzi do wielu ukrytych i tajemniczych miejsc.

Skrytki wraz z opisami i często zdjęciami znajdziesz na dwóch czołowych stronach geocachowych w Polsce. Wystarczy zarejestrować się w systemie, posiadać odbiornik GPS i ruszyć na "łowy".

   

Dodatkowo, wiosną 2012 roku, Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze (PTTK) we współpracy z portalem Geocaching Polska ustanowiło Odznakę PTTK Geocaching Polska. Zdobywanie jej możliwe jest dla wszystkich poszukiwaczy skrytek zarejestrowanych w serwisie www.geocaching.com, znajdujących się na terenie Polski. Odznaka ustanowiona została w czterech stopniach, z których do zdobycia pierwszego (Odznaka Popularna) wystarczy znalezienie 100 skrytek na terenie naszego kraju.

 


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe samorządów i instytucji państwowych
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas.